Всеки има своя рецепта за плънка, която да завие в тесто, нали?
Аз предпочитам да събирам идеи от българската традиционна кухня, която е сезонна, много домашна и не най-здравословна. Ноооо това последното е само на пръв поглед, защото новите изследвания и открития в здравословното хранене са в полза на старата кухня на нашите прапрабаби от началото на 1900г, където балансът на вкусове и полезни свойства е бил водещ.
Щом дойдат мрачните, дъждовни и хладни месеци в годината рязко се повишава готвенето на тестени храни. Те са пълни с аромати, питателни плънки и са винаги стоплящи тялото. Може да се ядат по всяко време-за закуска, обяд или вечеря те са като фритатата за италианците.
В Балкана или Стара Планина селищата имат много и разнообразни рецепти за тестени ястия. Днес съчетавам две рецепти от тетевенския и троянския край в едно- кисело зеле и гъби.
Нужни продукти:
🔸️ 1 ч.ч. нарязано кисело зеле
🔸️ 1 стрък праз
🔸️ 2 стръка пресен лук
🔸️ 1 стрък пресен чесън
🔸️ 1 ч.ч. сушени манатарки или пресни печурки
🔸️ 1 ч.ч. орехи /предварително накиснати за нощ в гореща вода/
🔸️ сол, черен пипер, щипка мащерка и щипка сладък червен пипер
🔸️ 2 с.л. растително олио
🔸️прясно тесто за пица /тънко и хрупкаво е и се пече лесно за кратко/
Начин на приготвяне:
1. Продуктите се нарязват на ситно.
2. Първо се задушава зелето с праза и червения пипер.
3. В друг съд се запържват гъбите, лука, чесъна и мащерката като към края добавете орехите.
4. Разстелете върху тестото хубаво разпределена плънката, подправена и овкусена с черен пипер и сол при нужда.
5. Завийте на руло. Направете леки разрези, за да излиза влагата на плънката при печенето. Намажете с олио, за да има красива коричка след изпичането.
6. Пече се в предварително загрята на 160гр.фурна около 20 -25 минути като следите да не изгори отгоре и ако е нужно покрийте с домакинска хартия. Резултатът е вкусно руло, което може да замени хляб, може да мине и за основно, а може да го поднесете и като гарнитура.