Една от най-разпространените гъсти и кремообразни супи в немскоговорящите страни от Европа е на повече от 500 години. Още в Средновековието алабашът е бил основна храна за бедните в земите на днешните Германия, Австрия и Швейцария. Дали ще я откриете в техните известни зимни курорти е друга тема, но всяко семейство я приготвя в домашни условия по това време на годината.
Алабашът е надземен зеленчук, който аз наричам по примера на немците “зелеряпо” . Листата му са свежи като на останалите растения от кръстоцветни с вкус на зеле, пълни с фибри, минерали и целулоза, заради което аз ги използвам за смути със зелени ябълки. Самият зеленчук има вкус на сладка и хрупкава ряпа.
За многобройните му здравословни свойства може да прочетете в другите постове по темата, а тук споделям рецептата за зимна супа с печен карфиол и алабаш.
Нужни продукти за 2 порции:
– 1 брой алабаш /зелен/
– 2-3 големи розички карфиол
– 1 глава жълт лук или 1 шепа арпаджик /по-ароматен е/
– 1 глава чесън
– половин морков
– риган /цвят и листа/
– сушени зелени стебла от морков /по желание, аз суша и използвам като подправка, защото са ароматни и вкусни/
– 50 гр пармезан, грюер или твърд български кашкавал / биволски кашкавал на ферма “Сламена” е подходящ/ – пропуснете го ако сте веган
– зехтин
– сол
– черен пипер
– индийско орехче
– кардамон
– кимион
– 300 мл. зеленчуков бульон /моят е от корени на магданоз, фенел и пащърнак домашен, но и готов става/
Начин на приготвяне:
🔸️Всички зеленчуци се пекат за 20-25 минути със зехтин, сол, черен пипер и сушените листа от моркови.
🔸️ Миксът от подправки се слага в нагорещен сух тиган за 20 секунди да си пуснат аромата и доливаме бульона. Вари се 10 минути до смесване и добро овкусяване.
🔸️Готовите , още горещи зеленчуци се пасират с бульона като по избор може да се добави 1/2с.л. зехтин за плътност. Отгоре се настъргва твърдо сирене /кашкавал по избор също за кремообразност и консистенция.
🔸️ Украсата е свободен прочит и за мен тя е от ядливи цветя – мушкато/ гераниум, чиито листенца са киселки, а микрорастенията от червена репичка затвърждават вкуса на алабаша.